Výprava do Světa emocí pro školy

Metodika pro mateřské školy a 1. stupeň základních škol

Seznamte děti s šesti základními emocemi a pomozte jim budovat strategie, jak s nimi pracovat.

Taky se vám stává, že ... 

Přijdete večer z práce úplně vyčerpaná, protože celý den řešíte s dětmi nějaké konflikty?

Někdy ztratíte trpělivost, když máte pořád dokola utěšovat uplakané či rozzlobené děti?

Zpětně přemýšlíte, jestli jste zareagovala na emočně vypjatou situaci správně? 

Často večer strávíte X hodin u počítače hledáním inspirace, co s dětmi ve škole nebo školce dělat? 

Věděli jste, že

Podle Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+ se začne klást důraz na to, aby školy (a to včetně mateřských) podporovaly tzv. wellbeing. Jedná se o velmi komplexní pojem, který zahrnuje mimo jiné třeba podporu pozitivních vztahů, aktivní rozvoj osobnostních a sociálních kompetencí žáků či podporu jejich duševního zdraví. Témata, která jsou sice důležitá, ale školám chybí informace, jak vlastně na to...

Můžeme vám nabídnout pomocnou ruku ...

 • Už nebudete muset trávit hodiny hledáním inspirace na internetu, jak pracovat s emocemi.
 • Získáte podrobný návod, jak krok za krokem děti s emocemi seznámit.
 • Zjistíte, jak (a proč) otevírat i témata, která jsou neveselá.
 • Budete vědět, jak s dětmi o emocích mluvit.
 • Vyzbrojíte sebe i děti pro emočně napjaté situace, kterým se prostě nedá vyhnout (a je to dobře).

Pojďme se společně vydat na poznávací cestu do Světa emocí.

Připravili jsme pro vás

čtyřměsíční výpravu do vesmíru, na které se seznámíte se základními emocemi a zjistíte, jak s nimi zacházet. Kurzem budete procházet společně s dětmi.

REGISTRUJTE SE A DÁME VÁM VĚDĚT AŽ SE KURZU OTEVŘE

Jak kurz probíhá? 

Čeká vás celkem 8 modulů po čtrnácti dnech. V každém modulu jsou pro vás připraveny dva příběhy o sourozencích Emilovi a Emě z jejich vesmírné výpravy, které vám pomůžou s dětmi otevřít téma emocí.

Postupně se budeme seznamovat s jednotlivými emocemi a s tím, jak s nimi pracovat. Příběhy si budete moct sami přečíst nebo poslechnout v audioverzi. Na příběhy navazují pracovní listy k vytištění. Dostanete také náměty na další aktivity, které můžete s dětmi realizovat. 

V každém modulu máte připravený jeden akční krok - něco, co můžete jako učitelka udělat, aby se vám s dětmi o emocích lépe komunikovalo. Navíc vás vždy čeká i jedno vzdělávací video o emocích a respektující komunikaci a jednou za měsíc společné on-line setkání v délce 2 vyučovacích hodin.

Výprava do světa emocí

Pokud se budete držet harmonogramu, zakončíte s dětmi program na konci ledna 2024. Protože víme, jaká bývá realita (nemoci, školní akce apod.), necháváme si ještě rezervu – ve spojení tak budeme až do konce února.

Materiály k jednotlivým modulům budeme zveřejňovat jednou za čtrnáct dní ve středu, abyste měla možnost si je projít a připravit se na další týden. První modul tedy bude zveřejněn ve středu  27.9.2023, ale vaše práce s dětmi začne až v pondělí 2.10.2023, což považujeme za oficiální začátek kurzu. 

Témata kurzu:

1. MODUL - přípravný:

Vstupujeme do příběhu a seznamujeme se s hlavními hrdiny; zjišťujeme, co to jsou EMOCE.
(Zveřejnění: 27.9.2023)

2. MODUL- Emoce RADOST:

Emoce RADOST, co nám ji přináší a jak ji můžeme využít.
(Zveřejnění: 11.10.2023)

3. MODUL - emoce smutek:

Emoce SMUTEK, spouštěče emocí.
(Zveřejnění: 25.10.2023)

4. MODUL - EMOCE PŘEKVAPENÍ:

Emoce PŘEKVAPENÍ, emoce v našem těle.
(Zveřejnění: 8.11.2023)

5. MODUL - emoce strach

Emoce STRACH a lidé, kterým se můžu svěřit.
(Zveřejnění: 22.11.2023)

6. MODUL- EMOCE ZNECHUCENÍ

Emoce ZNECHUCENÍ, proměnlivost emocí v čase.
(Zveřejnění: 6.12.2023)

8. MODUL - závěrečný:

Rozloučení s Emou a Emilem a rekapitulace, co jsme se naučili.
(Zveřejnění: 10.1.2024)

+ BONUSOVÁ PODPORA

Ještě 4 týdny po skončení posledního modulu se budeme vzájemně podporovat a motivovat. Je to „rezervní“ čas pro případ, že se svou třídou nebudete stíhat tempo kurzu.

BONUSY (v hodnotě 2.500 Kč):

 • Karty "Každá emoce je důležitá" (pdf pro tisk).
 • Uzavřená Facebooková skupina. Prostor pro sdílení pokroku i zodpovězení případných dotazů.
 • Záznam webináře "SocioEmoční Učení v mateřské škole".

BONUSY (v hodnotě 3.400 Kč):

 • Karty "Každá emoce je důležitá" (pdf pro tisk).
 • Uzavřená Facebooková skupina. Prostor pro sdílení pokroku i zodpovězení případných dotazů.
 • Záznam webináře "SocioEmoční Učení v mateřské škole".
 • AKČNÍ BONUS PŘI REGISTRACI DO 24. ZÁŘÍ
  Záznam workshopů "Prázdninová přípravka SocioEmočního Učení"
 • AKČNÍ BONUS PŘI REGISTRACI DO 24. ZÁŘÍ
  Přístup ke všem kongresovým rozhovorům a plnému obsahu klubu Empatik na 3 měsíce.

Kdo vás kurzem provede? 

Mgr. Kateřina Palová, Ph.D.

Jsem Kateřina, dětská psycholožka se specializací na emoce a vztahy u nejmenších dětí. Metodicky podporuji učitele v tom, jak děti v těchto oblastech rozvíjet. Mám zkušenost z intenzivní spolupráce s osmi školami – a to jak na pozici školního psychologa, tak na pozici externího kouče. Mými prezenčními kurzy prošlo již přibližně 400 pedagogů mateřských a základních škol. V roce 2020 jsem na Univerzitě Palackého získala doktorát z pedagogické psychologie za práci „Sociálně-emocionální učení a efektivita programu Druhý krok“.

Bc. Lucie Pacnerová

Jmenuji se Lucie a působím jako učitelka v mateřské škole. Zajímám se o socioemoční rozvoj dětí i o méně standardní způsoby práce, jako je třeba muzikoterapie.  V kurzu pro vás připravuji především vzdělávací materiály pro děti – příběhy, pracovní listy a další náměty na aktivity.

Bc. Lucie Pacnerová

Jmenuji se Lucie a působím jako učitelka v mateřské škole. Zajímám se o socioemoční rozvoj dětí i o méně standardní způsoby práce, jako je třeba muzikoterapie.  V kurzu pro vás připravuji především vzdělávací materiály pro děti – příběhy, pracovní listy a další náměty na aktivity.

Říkají o „Výpravě do Světa emocí“…

Kurz byl “Pohlazením na duši”, překvapilo mě, jak krásně přirozeně děti reagovaly, jak se dokázaly nadchnout. Díky metodické podpoře, kterou jsme měli, byla naše společná cesta obohacující nejen pro děti, ale i pro nás, pro dospělé. Ještě jednou moc děkuji.
Alexandra Piskáčková
Skvělý kurz vedený zábavnou formou příběhů, u kterých jsou děti přikovány k reproduktorům a jsou zvědavé, co bude dál. Nakonec jsme se ale od dcery dozvěděli, že ji nejvíce bavily pracovní listy. Kurz poskytuje velmi pěkné základy k otevření diskuze o emocích v rodině, což je strašně důležité. Ihned je poznat, které emoce vaše dítě silně prožívá a bude se o ně významně zajímat, a které prožívá méně, s menší intenzitou nebo třeba vůbec. V našem případě ta silná emoce byla zlost a zatím, možná jen zdánlivě, se neprojevující emoce je znechucení. Navíc jsme se mohli do hloubky pobavit, jak se cítí, co se děje uvnitř těla, k čemu by se to asi dalo přirovnat.
Tatínek pětilété Míši
Určitě projít kurzem má velkou cenu, jak pro profesní, tak i soukromý život. Obohatí to nejen nás paní učitelky, tak i děti-ty jsou k sobě citlivější, vnímavější, ohleduplnější ..Děti se na příběhy ke čtení, všechny aktivity a i pracovní listy velmi těšily.
Markéta Lounová
Kurz je skvělý v posunu pro učitelku a následně i pro děti ,doporučila bych jej všem pedagogům,kteří chtějí pracovat s dětmi laskavě a s ohledem na jejich prožívání a emoce. (Ve škole se nic takového neučí)
Bc. Lucie Zapletalová
Neváhejte a jděte do toho. Člověk si neskutečně rozšíří obzory.
Gabriela Vomáčková, DiS.
Určitě ano ke vstupu do kurzu. Jsem přesvědčena, že dovednosti získané v socioemoční oblasti jak u pedagoga tak u dětí přispívá k tvorbě zdravého třídního klimatu.
Bc. Ivana Vyhnánková

Často vás o výpravě zajímá: 

Kolik času nám kurz zabere?

Bude záležet na vás, jak moc se do toho ponoříte. Samozřejmě čím víc do toho dáte, tím víc si z toho odnesete. Kurz má 8 modulů. V každém z nich vás čekají dva krátké příběhy o Emilovi a Emě, dohromady v délce cca 15 minut. Na to navazuje sada otázek pro děti a pracovní listy, které zaberou přibližně hodinu. Můžete také realizovat akční krok, který je většinou průběžný, proto se časově těžko odhaduje – řekněme cca 30 minut. V neposlední řadě si budete moct pustit vzdělávací video v přibližné délce okolo 30 minut. Pokud budete chtít úkoly svědomitě plnit, zabere vám to dohromady okolo dvou hodin za týden. Práci si však můžete rozvrhnout tak, aby vám to vyhovovalo.

Co když nebudeme stíhat?

Nevadí, kurz je možné projít i ve vlastním tempu. Ale dobře si zvažte, jestli budete schopni potom sami ve své režii kurzem opravdu projít - zkušenost říká, že účastník, který vypadne z tempa, kurz většinou nedokončí.

Pro jak staré děti je kurz určený?

Materiály připravujeme pro děti ve věku 4-12 let. Pokud byste chtěla kurz realizovat s mladšími dětmi (či věkově smíšenou třídou), je to na vašem uvážení – je však potřeba počítat s tím, že některé aktivity bude nutné přizpůsobit.

Jak dlouho budou materiály k dispozici?

Materiály z kurzu vám budou k dispozici jeden rok od vygenerování vašeho účtu (tj. obvykle den platby kurzu). Facebooková skupina bude po skončení kurzu archivována – bude možné do ní vstoupit a procházet příspěvky, ale už nepůjde nic přidávat.

Můžu materiály půjčit i ostatním učitelkám v naší škole?

Registrací a zaplacením kurzovného automaticky získáváte přístup k materiálům pro 1 paní učitelku. V případě, že by s metodikou chtěl pracovat ještě další pedagog z vaší školy, je možné pro něj dokoupit licenci. Prosím, respektujte autorská práva a hlavně čas a náklady, které jsme do přípravy kurzu investovali, děkujeme.

Je možné kurz hradit ze Šablon?

Do kurzu jsme přidali synchronní on-line výuku (tj. společně se setkáme na Zoomu) v délce 8 vyučovacích hodin, aby kurz splňoval podmínky pro čerpání ze Šablon. Nicméně záleží na tom, jak přesně máte Šablony nastavené – nejlépe vám tedy poradí ten, kdo Šablony ve vaší škole řídí.

Je kurz akreditován?

Ano, kurz získal akreditaci MŠMT pod číslem jednacím MSMT-8906/2023-1-323.

Získám po jeho absolvování osvědčení?

Ano, pedagogové, kteří kurzem aktivně projdou, získají osvědčení o jeho absolvování. Podmínkou je aktivní účast minimálně na 3 Zoom setkáních a vyplnění reflektivního deníku po skončení každého modulu. Bližší informace účastníci obdrží na začátku kurzu. Kurz je připravený tak, aby nebyl jen o papouškování teorie, ale abyste šli s dětmi do akce. To je pro nás velmi důležité.

V kurzu najdete:

 • 16 příběhů Emy a Emila z jejich putování do Světa emocí (.pdf i audio verze)
 • 8 vzdělávacích videí pro učitele o práci s emocemi
 • 8 akčních kroků, abyste vše lépe implementovali do praxe
 • 4 společná on-line setkání
 • pracovní listy k jednotlivým tématům
 • BONUS
  karty "Každá emoce je důležitá." v pdf pro tisk
 • BONUS
  podpora v uzavřené Facebookové skupině / na messengeru
 • BONUS
  záznam webináře "SocioEmoční Učení v mateřské škole"

Celková hodnota kurzu včetně bonusů je 20 500 Kč. 

Cena kurzu pro vás je 7 500 Kč. 

Celková hodnota kurzu včetně bonusů je 21 400 Kč. 

Cena kurzu pro vás je 7 500 Kč.